سامانه ثبت اطلاعات معاملات خودروی کشور

 • پرسشهای متداول کاربران عمومی
  1. نمایشگاه دار به چه کسی اطلاق می شود؟
   - نمایشگاه دار به کسی اطلاق می شود که دارای پروانه کسب از اتحادیه مشاورین خودرو باشد.
  2. چگونه می توان استعلام نمود که نمایشگاه دار عضو سامانه خودرو و قادر به ثبت قراردادها و صدور کدرهگیری از طریق سامانه می باشد؟
   - در صفحه اصلی سایت بر روی گزینه "ورود به سامانه " کلیک و از منوی امکانات ،زیر منوی "جستجوی نمایشگاه داران" را انتخاب نمائید .با توجه به استان/شهرستان/شهر انتخابی، نمایشگاه داران عضو سامانه نمایش داده خواهند شد.
  3. چگونه میتوان کدرهگیری قرارداد سامانه خودرو را استعلام نمود؟
   - در صفحه اصلی سایت بعد از انتخاب گزینه"ورود به سامانه "، کلید "استعلام کدرهگیری "را از بالای صفحه انتخاب نمائید، کدملی یکی از طرفین قرارداد، کدرهگیری و کدامنیتی را وارد نموده و کلید " جستجو" را انتخاب نمایید، خلاصه ای از قرارداد به شما نمایش داده می شود در غیر اینصورت به نمایشگاه دار مراجعه نمائید.
 • پرسشهای متداول ثبت نام
  1. چه افرادی می توانند در قسمت سایر کاربران ثبت نام نمایند؟
   - افرادی چون مدیر اتحادیه، مدیر اجرائی اتحادیه، رئیس اداره اصناف و تشکل های صنفی، رئیس سازمان صنعت و معدن، پلیس اطلاعات امنیت عمومی و پلیس آگاهی برای ثبت نام از این قسمت استفاده می کنند.
  2. در صورت مواجه با پیغام " نام کاربری یا رمز عبور اشتباه است" در هنگام ورود به سایت ،چگونه مشکل را رفع نمایید؟
   - در چنین حالتی یکی از موارد نام کاربری یا کلمه عبور اشتباه است. در صورتیکه کلمه عبور اشتباه بوده و یا فراموش نموده اید بر روی گزینه "بازیابی کلمه عبور" کلیک کرده و موارد خواسته شده را تکمیل نمائید. در اینصورت به شماره همراه شما یک کدشناسایی ارسال می گردد که باید آن را در قسمت " ورود کدشناسایی " وارد نموده و کلمه عبور جدید از سایت دریافت نمائید. در صورتیکه نام کاربری اشتباه است و یا فراموش نموده اید از طریق اتحادیه مربوطه اقدام به دریافت آن نمائید.
 • پرسشهای متداول ثبت قرارداد
  1. در صورتیکه معامله دارای توضیحات یا توافقاتی است در کدام قسمت قرارداد ثبت شود؟
   - هرگونه توضیحات یا توافقات طرفین قرارداد را در برگه (تب) مشخصات اولیه قرارداد در قسمت توضیحات می توانید درج نمائید.
  2. قدرالسهم در قسمت طرفین قرارداد به چه معناست؟
   - قدرالسهم به تعداد طرفین قرارداد ( اعم از خریدار/ فروشنده و...) و میزان دانگ وارد شده در مشخصات اولیه قرارداد بستگی دارد. در صورتیکه تعداد طرفین و میزان دانگ وارد شده در مشخصات اولیه قرارداد 6 باشد، قدرالسهم 6 می باشد و اگر تعداد طرفین بیش از یک نفر باشد میزان قدرالسهم به نسبت تعداد طرفین و میزان دانگ وارد شده در مشخصات اولیه قرارداد تعیین و درج می گردد.
  3. در صورتیکه در قسمت طرفین قرارداد بعد از وارد نمودن کدملی و سریال شناسنامه با پیغام " کدملی با سریال شناسنامه نامنطبق است " مواجه شدید، چگونه مشکل را رفع نمایید؟
   برای رفع مشکل با در دست داشتن کپی کارت ملی و شناسنامه به اتحادیه صنف شهرخود مراجعه نمایید.
  4. پرداخت هزینه ثبت قرارداد به چه صورت امکان پذیر است؟
   - شما می توانید به 2 روش" پرداخت از طریق کارت بانکی" و" پرداخت از طریق حساب کاربری" که جزئیات چگونگی پرداخت در راهنمای مربوط به ثبت قراردادها در دسترس است، اقدام به پرداخت هزینه قرارداد خود نمایید.
  5. چگونه می توانید قرارداد را فسخ/اقاله نمود؟
   - توجه داشته باشید که تنها قراردادهای دارای کدرهگیری را می توانید فسخ/اقاله نمود .برای این کار از منوی قراردادها ،زیر منوی لیست قراردادها را انتخاب کرده ، فرم قرارداد مربوطه را باز و سپس " تغییر وضعیت قرارداد " را انتخاب نمائید .به این نکته توجه داشته باشید که برای فسخ قرارداد بایستی حکم قضائی داشت. فیلدهای مربوطه را تکمیل و دکمه " ثبت " را کلیک نمائید، قرارداد مربوطه فسخ/اقاله خواهد شد.
  6. چگونه می توان قراردادهای ثبت ناقص را کامل نمود؟
   - پس از ورورد به صفحه کاربری، از منوی " قراردادها " زیر منوی " لیست قراردادها " را انتخاب نمائید، پس از جستجو و یافتن قرارداد مورد نظر بر روی سطر مربوط به قرارداد دو بار کلیک کرده تا باز شود و یا از نوار ابزار پائین صفحه ویرایش را انتخاب نمائید، پس از باز شدن فرم قرارداد نسبت به تکمیل قرارداد و دریافت کدرهگیری اقدام نمائید.
  7. کاربرد زیر منوی " دریافت فرم های خام " از منوی " قراردادها " چیست؟
   - هر یک از قراردادهای مبایعه نامه، اجاره به شرط تملیک و قراردادهای خاص دارای فرم خام می باشند برای تسریع در ثبت قرارداد و جلوگیری از اشتباه می توانید ابتدا به صورت دستی در این فرمها اطلاعات را وارد کرده سپس در سیستم ثبت نمایید و یا در مواقع اضطراری مانند قطعی برق و ... از این فرمها استفاده نمائید تا زمانیکه ثبت در سیستم امکان پذیر گردد.
 • پرسشهای متداول ثبت قرارداد تحویل موقت
  1. قرارداد تحویل موقت به چه نوع قراردادی اطلاق می گردد؟
   قرارداد هایی که بین نمایشگاه داران و افراد معامله می گردد و به تعویض پلاک منتهی نمی گردد قرارداد تحویل موقت اطلاق می گردد.
  2. قرارداد تحویل موقت به چند دسته تقسیم می گردد؟
   قرارداد تحویل موقت دارای سه دسته الف- دست اول ب- همکاری داخل نمایشگاهی ج – همکاری بین نمایشگاهی می باشد.
  3. قرارداد دست اول به چه قراردادی اطلاق می گردد؟
   قرارداد فی مابین نمایشگاه دار و فروشنده خودرو ، در این نوع قرارداد خریدار( نمایشگاه دار ) به طور سیستمی جایگزین می گردد.
  4. قرارداد همکاری داخل نمایشگاهی به چه قراردادی اطلاق می گردد؟
   قرارداد فی مابین نمایشگاه دار و اعضای داخل نمایشگاه ، در این نوع قرارداد فروشنده ( نمایشگاه دار) به طور سیستمی جایگزین می گردد.
  5. قرارداد همکاری بین نمایشگاهی به چه قراردادی اطلاق می گردد؟
   قرارداد فی مابین نمایشگاه دار خودروی معامله گردیده در قراردادهای ماقبل و نمایشگاه دار جدید. در قسمت خریدار ( نمایشگاه دار جدید) وارد نمودن شناسه صنفی الزامی است.